Zeynep Kocasinan'ın Kitapları Seçkin Kitapçılarda Satışta

Zeynep Kocasinan'ın Kitapları Seçkin Kitapçılarda Satışta
Zeynep Kocasinan'ın Kitapları: "Reiki'yi Yaşıyorum", "Görüşler", "Dönüşüm Oyunu Gerçek mi?", "Atlamak", "Kitaplar Soru Sorar", "Doğru Yanlış Güzel Çirkin", "Is It Written in the Stars?" ve "Imagine Being Lucky"

İnternet Sitesi

www.zeynepkocasinan.com

19 Mayıs 2014 Pazartesi

"Be and Let Be"

Özgür irade ile yapmak istediklerimizi nasıl gerçekleştiririz sorusuna bir ekolün cevabı "Be and Let Be"dir. Bazen yanlış anlaşılan bu kavramı "Ol ve Bırak İstedikleri Gibi Olsunlar" olarak tercüme edebiliriz.

Bu kavramın özü şu yolu önerir: Başkalarını kendi yapmak istediğin ve uygun bulduğun şeyleri yapmaya 'zorlama'. Bunu manipülasyon, duygu sömürüsü, kaba kuvvet, elindeki uygunsuz olabilecek güçler ile yapma. İstedikleri gibi olma haklarına müsaade et.

Tabii ki yasal haklardan, sınırlardan bahsetmediğimiz, yasal özgür alanımız içindeki halimizden bahsettiğimi söylemeye gerek yoktur.

Başkalarına istedikleri gibi olma, davranma hakkını vermek özgür iradeye saygının gereği. Çok basit örnekten daha zorlu örneklere, arkadaşımın sarımsak sevmeme hakkı ile benim işkembe çorbası sevgim her ikimizin de yaşama imkanı bulması gereken seçimlerimiz.

İkimizde istiyorsak ne o bana engel olmaya çalışmalı ne ben ona sarımsak sevdirmek için zor kullanmalıyım. Manipülatif yani duygu sömürüsü içeren ısrar hariç önermek, teklif etmek hayır cevabına ve hayır cevabını kabul etmeye hazır olduğumuz sürece.

"Be and Let Be"nin belki benim için en can alıcı farkındalığı şu. Bazen en yakınımızdaki kişi ile yapmak istediklerimiz farklı olacak. Mesela biz denize girmek isterken o dağa tırmanıp Fethiye'nin Baba Dağı'ndan atlayış yapmak istiyor olacak. Ben denizden o dağdan vazgeçip biraraya geliyorsak bu 'varlığı' sürdürmek, var olmak mümkün değil. Bu içimizde bir ölüş olabiliyor. Ama her ikimiz ayrı ayrı dağı ve denizi yaşıyor, yaşayabilir, birbirimize bu isteği yaşama hakkı veriyor ve ikimizin de istediği ortak alanlar yaratabiliyorsak ikimiz de hayat buluyoruz. Gerçekten yaşıyoruz.

Kendimizi ve başkalarını 'iptal ederek' yaşamak, yaşamak değil.

İstediklerimizi yapmak ve istediğimiz gibi olmak başkalarının istediklerini yapma ve istedikleri gibi olma haklarını korumayı başardığımızda etik, enerjik olarak adil.

Bu konu ile ilgili fotoğraf seçerken Fuji-yama geldi. Doğanın gücünün, desteğinin sizlerle olması dileğiyle.